Jedzenie jest koniecznością. Bez dostarczenia organizmowi paliwa energetycznego w postaci produktów spożywczych nie ma życia. Człowiek musi jeść, aby móc żyć i funkcjonować. Zasób energii płynącej z pożywienia pozwala na pracę serca, wspomaga oddychanie, utrzymuje właściwą temperaturę ciała, wpływa na procesy myślowe i utrzymanie właściwego krążenia krwi. Odżywianie jest podstawą funkcjonowania podobnie jak nawadnianie organizmu, czy oddychanie. Jest lekarstwem dla ciała i umysłu. Lecz niewłaściwe odżywianie i przejadanie się jest trucizną dla naszego organizmu. Nadmiar pożywienia zatruwa ciało, spowalnia umysł i zatruwa ducha.
Zdrowe odżywianie, to zdrowa żywność spożywana w rozsądnych ilościach. Z pośród wszystkich produktów spożywczych najbardziej zdrowe dla człowieka są pokarmy roślinne, gdyż są bogatym źródłem utleniaczy. Bardzo zdrowe dla człowieka produkty roślinne, to ciemny ryż, pełnoziarniste pieczywo, soja, soczewica, brokuły, fasola, kapusta, pomidory, sałata, buraki, cebula, czosnek, kalafior, ogórki, papryka, marchew, jabłka, borówki, jagody, banany, kiwi, maliny, winogron, truskawki, śliwki, pomarańcze, cytryny, arbuz, orzechy, migdały. Bardzo zdrowe są również ryby szczególnie tłuste, chudy nabiał, jaja i mięso drobiowe a zwłaszcza z indyka.
Zdrowe jedzenie to także produkty świeże, sezonowe, lokalne oraz te wyprodukowane ekologicznie. Należy unikać tych wyprodukowanych hurtowo, gdyż zazwyczaj zawierają dużo pestycydów i nawozów sztucznych. Warto zacząć odżywiać się świadomie i zaopatrywać swoje domowe gospodarstwo w produkty ekologiczne pozbawione składników GMO. Produkty ekologiczne są bezpieczne, gdyż przy ich uprawie unika się nawozów sztucznych i oprysków typu pestycydy. Rośliny produkowane są w naturalny sposób i w znacznej odległości od zakładów przemysłowych i ruchliwych ulic. Tylko takie jedzenie przygotowane z naturalnych ekologicznych produktów jest z pożytkiem dla naszego zdrowia. Jest dla organizmu lekarstwem a nie trucizną.
Jedzenie staje się też trucizną, gdy jest go zbyt dużo wprowadzone do naszego układu pokarmowego. Wtedy czujemy się przejedzeni, ociężali na ciele i umyśle, brak nam energii, zaczynamy odczuwać dyskomfort w układzie pokarmowym, czasem możemy mieć nudności i ból głowy. A wszystko na własne życzenie z powodu przejedzenia.
Na wskutek częstego przejedzenia wzrasta waga ciała i dochodzi do nadwagi lub nawet otyłości. Otyłość jest chorobą przewlekłą spowodowaną zbyt dużym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Za otyłość uważa się stan kiedy tkanka tłuszczowa wynosi więcej niż 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn i 30% masy ciała u kobiet.
Wyróżnia się dwa rodzaje otyłości: otyłość brzuszną i otyłość prostą, która jest najczęściej spotykanym typem otyłości zwłaszcza u dzieci. Przyczyna jej tkwi w nadmiernym dostarczaniu organizmowi kalorii w stosunku do spożytej energii.
Otyłość w Polsce występuje najczęściej w grupie wiekowej 40 plus. Przy czym istnienie nadwagi i otyłości w mieście i na wsi polskiej jest porównywalne. W Polsce jest około 25% populacji posiadającej problem z nadwagą lub otyłością. Według naukowców przyczyn otyłości należy upatrywać w czynnikach genetycznych i zespołach chorobowych, które wynoszą około 5%. Natomiast pozostałe powody to czynniki środowiskowe. Nieodpowiedni styl życia skierowany na bierność i konsumpcję. Brak aktywności fizycznej i niezdrowe odżywianie stanowi w większości przypadków powód do tycia. I choć to przykre lecz trzeba powiedzieć, że niepełnosprawność płynącą z otyłości człowiek w dużej mierze funduje sobie sam na własne życzenie, a potem przychodzi mu niestety cierpieć.