Masowe wykupywanie żywności stało się faktem. Wracamy do czasów kryzysów, w których każdy Polak miał zgromadzone pewne zapasy, po to, aby chronić się przed niedoborami na rynku. Trzeba jednak wiedzieć, jak zabezpieczyć żywność, aby zapobiec jej popsuciu.
Lodówka
Nie ma takiego domu, w którym brakowałoby tego sprzętu. Ważne jest jednak, aby umieścić w lodówce jedzenie, w taki sposób, aby jak najdłużej przetrwało. Warzywa i owoce przechowujemy w szufladach. Istotne jest, że cytrusy należy wcześniej umyć, pozostałe myjemy dopiero bezpośrednio przed spożyciem. Mięso i ryby, przed włożeniem do lodówki dokładnie myjemy i solimy. Sól pozwoli na przedłużenie terminu przydatności. Podobny efekt będzie miało dokładne skropienie sokiem z cytryny. Pamiętajmy, że lodówka nie może być przeładowana. Jeśli nie będzie zachowana prawidłowa cyrkulacja powietrza, żywność się popsuje.
Pakowanie próżniowe
To zdecydowanie jedna z najlepszych metod, pozwalająca na długie przechowywanie. Produkty chronione są przed bakteriami i pleśnią, jedzenie nie obsycha, produkty zachowują wszystkie wartości odżywcze, a pakować można praktycznie wszystko. Żeby móc pakować żywność, musimy zaopatrzyć się w zgrzewarkę z funkcją odsysania powietrza. Bardzo ważne jest, aby pompka ssąca była wysokiej jakości, bo dzięki temu zyskujemy pewność, że folia dobrze przylega do produktu. Ważna jest także jakość woreczków, grubsza folia jest bardziej wytrzymała.
Mrożenie
Wszystkie owoce i warzywa, które planujemy zamrozić, muszą być przede wszystkim świeże. Bardzo starannie myjemy je i pakujemy do woreczków. W tym przypadku należy dokładnie opróżnić woreczek z powietrza, przydaje się więc wcześniejsze zapakowanie próżniowe. Jeśli nie mamy pakowarki, powietrze trzeba wycisnąć dłonią. Niektóre z warzyw przed zapakowaniem blanszujemy, wrzucając na chwilę do wrzątku. Stracą wprawdzie nieco witamin, ale szybciej się ugotują, zachowają kolor i smak. Blanszowania nie wymagają cebula, pory, kapusta, pomidory, papryka, pory i cukinia. Jeśli brakuje ci miejsca w zamrażarce, zmiksuj owoce przed mrożeniem. Musy wykorzystasz do zrobienia galaretek, ciast, czy jako farsz do naleśników.
Wekowanie
Proces długiej pasteryzacji w słoikach przyda się, jeśli chcesz zabezpieczyć gotowe potrawy. To doskonała metoda przechowywania mięs duszonych we własnym sosie, zup czy pożywnego bigosu. Produkt wkładamy do słoika, wypełniając go maksymalnie i starając się uniknąć dostania się wewnątrz powietrza, następnie mocno zakręcamy i pasteryzujemy. Istnieją dwie metody pasteryzacji: na sucho i na mokro. Przy wyborze pierwszej, słoiki ustawiamy w garnku, zalewamy wodą i gotujemy w temperaturze około 100 stopni. Pasteryzacja sucha wymaga wstawienia słoików do piekarnika, rozgrzanego do takiej samej temperatury.
Produkty suche
Kasze, mąki, przyprawy należy przechowywać w szczelnych opakowaniach. Zapobiega to dostawaniu się do nich wilgoci. Przy dużych ilościach zgromadzonych zapasów, należy szczelnie zawinąć je folia spożywczą, nalepiając dodatkowo kartkę z terminem przydatności do spożycia. Przy uzupełnieniu pojemników o nowe opakowania, pamiętajmy, aby nie pozostawiać w nich resztek. Podczas dosypywania, partia produktu na dole będzie się starzec i nie będziemy wiedzieć, jak jest data przydatności.